Сирни Заговезни в Кошарна

За първа година г-жа Ивелина Костова – ръководител на услуги, децата и екипа от специалисти в Общностен център за деца и семейства към Сдружение „РАЛИЗ – БАЛИЗ“ в община Сливо поле и г-н Гюрджан Яшар – кмет на Кошарна, заедно отбелязаха Сирни Заговезни в с. Кошарна, община Сливо поле.

raliz

Сирни Заговезни е празник, който съчетава духовна чистота, помирение и обновление. Той ни напомня за значението на прошката, връзката с природата и силата на общността.

Празникът съчетава елементи на религиозното и народното вярване, като ни напомня, че прошката е най-силното средство за постигане на вътрешен мир и хармония.

Сирни Заговезни се отбелязва в последната неделя преди началото на Великия пост. Това е време, в което хората за последен път се наслаждават на храни като сирене, яйца, мляко и млечни продукти, които са забранени по време на постите. Празникът се чества точно 7 седмици преди Великден.

Традиционната вечеря

raliz

Семейството се събира на богата трапеза. На масата се поднасят разнообразни ястия, сред които сирене, яйца, вита баница, печена риба, бяла халва с орехи или фъстъци, вино и ракия. Вечерята е символ на последното обилно хранене преди строгия пост.

Тази вечер е не просто повод да се насладим на вкусната храна, а момент, в който семейството се събира заедно, за да отдаде почит на традициите и да засили връзките помежду си.

Прошката

raliz

Една от най-важните традиции на празника е ритуалът на взаимната прошка. Най-младите членове на семейството първи искат прошка от най-възрастните, като казват: „Прости ми!“. Възрастните отговарят с: „Простено да ти е!“. След това възрастните искат прошка от по-младите, което подчертава значението на помирението и единството в семейството.

Смята се, че прошката носи душевно пречистване и създава хармония в отношенията между хората.

Посещения при Кумове и Кръстници

Традиционен обичай е кумците да посещават кумовете си, а кръщелниците – своите кръстници. Те носят дарове като погача, баница и вино, с които изразяват своята благодарност и почит. В замяна получават яйца или малки подаръци, като също така искат прошка. Тази практика укрепва семейните и духовните връзки и се смята за важна част от празничния ден.

През последните години към традиционните дарове се добавят и лимони или портокали, които символизират здраве и благополучие. Това гостуване се правят в следобедните часове преди вечерята.

Един от най-интересните обичаи на този ден е „хамкането“. Парче бяла халва или варено яйце се връзва с червен конец и се завърта над масата. Всички участници с ръце, поставени на гърба, се опитват да хванат парчето само с уста. Обичаят носи веселие и символизира благополучие и здраве.

След играта конецът се запалва, като всяко горене се нарича на член от семейството. Начинът, по който гори конецът, се тълкува като предсказание за съдбата на човека през годината.

Паленето на огньове е съществена част от празника. Огньовете, наричани сиреници, символизират пречистването на околната среда и изгонването на злите духове. Хората прескачат пламъците, вярвайки, че това ще ги предпази от болести и ще донесе здраве и късмет.

raliz

Мащабно честване на 1 март с над 1000 раздадени мартеници и красива украса в община Сливо поле

За трета поредна година на 1 март г-жа Ивелина Костова – ръководител на услуги, г-жа Радка Иванова – директор на Общностен център за деца и семейства и г-жа Бисерка Иванова – изпълнителен директор на сдружение „РАЛИЗ – БАЛИЗ“ в община Сливо поле и техният екип организираха инициатива.

raliz

Тази година екипа на Общностен център за деца и семейства направиха фигури на Пижо и Пенда, които бяха поставени в три населени места: пред входа на община Сливо поле, пред входа на ОЦДС- с. Кошарна и с. Малко Враново.

raliz

Подарени бяха около 1000 броя ръчно изработени мартеници на деца от детските градини и на ученици от две училища от населените села в общината.

raliz

Прекрасният им екип включи в инициативата си деца, родители и доброволци за ръчно изработване на мартеници за децата от детските градини в с. Ряхово, с. Малко Враново, с. Голямо Враново, с. Стамболово, с. Юделник и гр. Сливо поле и на учениците в ОУ „Св.Св.Кирил и Методий“, с. Ряхово и ОУ“Иван Вазов“, с.Голямо Враново, ЦСРИ “Здравец“, с.Ряхово и на съгражданите в община Сливо поле и така да им пожелаем да са бели и червени, здрави и засмени.

Доброволчеството не е просто помощ

ЦСРИ „Чайка“ имаше удоволствието да посрещне доброволци – служители от веригата хотели “Grifid Hotels”, които с много усмивки и ентусиазъм помогнаха на младежите да изработят красиви мартеници. Като социално отговорни работодатели те се докоснаха до потенциала на потребителите и бяха обсъдени възможности за трудова реализация на хора с увреждания.

  Bapid

Доброволчеството не е просто помощ – то е възможност за изграждане на по-солидарно общество, в което всеки има място и шанс да покаже своите умения. Благодарим на “Grifid Hotels” за подкрепата и вярата в способностите на хора с увреждания! Защото когато обединяваме усилия, създаваме истинска промяна!

Прошка или проклади

Днес празнуваме Сирни заговезни, известен още като Прошка или Поклади. Един от най-значимите български празници, който бележи последния ден преди началото на Великденските пости. По традиция, на този ден се палят огньове, които символизират прочистването и прогонването на злите сили.

raliz

За здравето на всички – потребители, техните семейства и персонала на РАЛИЗ – БАЛИЗ в храм Архангел Михаил бе прочетена молитва и осветена вода.

raliz

Днес е ден за прошка. Прощавайте и простено да ви е. Целунете ръка и прегърнете. Няма по-хубаво от това човек да се научи да прощава, но не само на останалите, а и на самия себе си.