На 10 и 11.03.2016 година се проведе Международна конферeнция на тема “Правоспособност и достъп до правосъдие за хора с интелектуални затруднения”. Отражение на прилагането на чл. 12 и чл. 13 на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (КООНПХУ) . Беше поставен фокус върху темите за упражняването на човешки права от хора с интелектуални затруднения съобразно техните желания и предпочитания. Участниците споделиха своите гледни точки и практики относно прилагането на член 12 и член 13 на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (КООНПХУ).
Партньорите в проекта AJuPID, съфинансиран от Европейската комисия, представиха своите заключения как правоспособността и достъпът до правосъдие за хора с интелектуални затруднения са гарантирани или ограничени в пет европейски държави: България, Финландия, Франция, Унгария и Ирландия. Особено внимание беше обърнато на ситуацията с възрастни с интелектуални затруднения, които са ограничени при вземането на решения относно техния живот чрез поставянето им под частично или пълно запрещение.
Мариета Петрова, председател на Националната платформа на самозастъпниците към БАЛИЗ развълнува участниците с емоционалната си и впечатляваща презентация, отразяваща гласа на хората с интелектуални затруднения.
Специално внимание беше отделено и на българския проект на Закон за физическите лица и мерки за подкрепа, изработен от Министерство на правосъдието и поставен за обществено обсъждане през април 2015 г. Законопроектът е насочен към прилагането на стандартите за равенство пред закона, чрез премахване на системите на запрещение и въвеждане на мерки за подкрепено вземане на решения в България, съобразно изискванията на член 12 от Конвенцията. Мария Методиева от Българска асоциация на лицата с интелектуални затруднения (БАЛИЗ) и Надя Шабани от Българския център за нестопанско право представиха натрупаният опит и резултатите от апробирането на мерки за подкрепа сред хора с интелектуални затруднения, които са в основата на законопроекта.
Партньорите и съорганизаторите в конференцията са международни, европейси и национални организации. Те са обединени от целта всички хора с увреждане или не, да бъдат равни пред закона, да имат възможността да реализират своите желания и потенциал, и да бъдат пълноправна част от обществото.